Įdėjai ir pašilo
- MeriAuri
- 2022-05-31
- 3 min. skaitymo

Ir vėl apie tas mikrobanges… Ir šįkart – apie pakuotes. Yra toks dalykas kaip įvairios medžiagos, fizika, medžiagų sąveika ir taip toliau. Neretai šiek tiek baugu dėti produktą šilti su visa plastikine pakuote ar išvis – spindinčia folijos sidabriškumu, tačiau galbūt kai kurios pakuotės gali užturbinti jūsų patiekalą taip, kad jis gardumu nenusileis orkaitėje paruoštam?
Paprastos laidūnės
Didžioji dauguma pakuočių yra laidžios mikrobangoms, ir jos gali būti popierinės, stiklinės ir net plastikinės (polietileno, polipropileno, poliesterio, polistireno, polivinilchlorido pagrindu). Svarbiausia, ką reikia užtikrinti, tai kad žaliava būtų (ar po apdorojimo būtų) atspari didelei temperatūrai ir, dar svarbiau, kaitinant į produktą neišskirtų toksiškų junginių. Pavyzdžiui, paprastos plastikinės pakuotės gali imti lydytis. Lyrinis nukrypimas pasvirusiu šriftu: niekad nepamiršiu, kai kažkokiu mistiniu būdu supainiojau kepimo rankovę su maistine plėvele, na, ir apdengiau ją vištą. Ir pašoviau į orkaitę. Po valandos atkreipiau dėmesį, kad kvapas visgi nėra toks, koks turėtų. Kita vertus, tuo metu plėvelė jau buvo tolygiai ir “tik mirtis mus išskirs“ glaudumu apglėbusi vištą. Valgoma. Popierius gali užsidegti (nes jo savaiminio užsiliepsnojimo temperatūra siekia vos 250°C). Taigi, jeigu turite tokią pakuotę, vertėtų pasižiūrėti, kas ant jos parašyta: dėkite į mikrobangę tik jeigu taip ir parašyta. Pvz., “Pieno žvaigždžių“ “Ryto“ ryžių košės: ant indelio užrašyta šildyti krosnelėje, tad galiausiai išdrįsau. Ir tikrai, viskas gerai, labai skanu valgyti pašildytą košę, o ne šaltą (arba pačiai po to plauti indus). Nors, aišku, esu paranojikė ir tikrai ne mėgėja drąsia širdimi šildyti maistą plastikiniuose indeliuose. Ką gali žinoti.

Dar trumpai – ką tas laidumas mikrobangoms reiškia: ogi tai, kad mikrobangos nusispjaut, ar yra ta pakuotė, ar nėra. Maisto šilimo greitis nuo to iš esmės nesikeičia.
Susceptorių magija
O bet tačiau yra pakuočių, kurios su mikrobangomis sąveikauja ir taip produktui suteikia ypatingų savybių. Pavyzdžiui, susceptorinės pakuotės pasižymi dielektriškumu ir dėl to labai greitai įkaista (iki 120°C per 1 min – tokioje temperatūroje gali vykti Majaro reakcija), o visą šilumą perduoda tiesiogiai produktui. Toks efektas naudingas šildant lazanijas ar apkepėles. Tad net ir nenaudojant orkaitės (kuri sunaudoja daugiau elektros energijos bei laiko) galima mėgautis puikiai apskrudusiu patiekalu. Dažniausiai tokios pakuotės kuriamos itin plona plėvele (aliuminine folija arba nerūdijančiu plienu) padengiant lankstų poliesterio (ar kito plastiko) korpusą, sutvirtintą kartonu. Tačiau visas iš metalo pagamintas indas atspindi mikrobangas, jų nepraleisdamas į produkto vidų, dėl to gaminant pakuotę galima reguliuoti, kurios produkto dalys gaus mažiau šilumos, jeigu yra toks poreikis. Žinoma, kyla rizika, kad susidarys elektros lankas, dėl to pakuotės forma turėtų būti itin gerai apgalvota. Atkreipkite dėmesį į lazanijos pakuotes: jos yra įdėtos į induką iš folijos, o kraštelis yra toks pastorintas. Tokia konstrukcija skirta tam, kad šiluma būtų sukaupiama ir nukreipiama labiausiai paviršiui – tad pats produktas pašils, o viršus ne tik kad pašils, bet ir skrustels.

Tačiau šiuo atveju labai svarbu, kad nebūtų ta pakuotė paniurkyta. Nes bet koks netinkamas kampas pakuotėje, įlenkimas ir nelygumas gali padaryti žibur žibur žiburiai. Vaikystėje bandžiau pašildyti lazaniją mikrobangėje, ir kai ji pradėjo žaibuoti kaip velnias, gavau vaikystės traumą ir nuo to laiko kažkaip prisibijau šildyti lazaniją su visu indeliu. Darau taip įdomiai: prakirpus indelį, jį nuimu, ir šildau lazaniją tiesiog lėkštėje. Išeina lazanijos sriuba. Na, skonis panašus lieka.
Extra tipssss!
Į ką dar vertėtų atkreipti dėmesį, kažką mikrobangėje šildant? Na, visų pirma, į lėkštę: jeigu matote paauksuotą kraštelį, geriau tą lėkštę palikite gyvenimui Žemės ribose, nes auksas ar, tiksliau, aukso spalvos metalizavimas irgi yra metalas. Taip pat vertėtų atsargiai elgtis ir su akriliniais indukais, nes jie gali išskirti toksinių junginių.

Na, o norint nesusprogdinti maisto, prieš šildant vertėtų pradurti kiaušinius, bulves su lupena ir pomidorus, vynuoges taip pat, nors teigiama, kad jos ne tik sprogsta, bet ir linksmai liepsnoja.
Taigi, visiems linkiu efektyvaus šildymo – juk ne be reikalo pakuotės būna tokios, o ne kitokios. Ir nedėkite į mikrobangę pekininių kopūstų, kažkas su jais negerai, nes jie suformuoja elektrinį lanką. Kiek bandyta, visą laiką žaibuoja tie kopūstai. Matyt, daug geležies, sveikiau už hematogeną. Reikia pamėginti, ar hematogenas nežaibuoja. Juk jame yra geležies!!!..
Comments