top of page

Bloody hematogenas

  • Writer: MeriAuri
    MeriAuri
  • 2022-04-25
  • 4 min. skaitymo

Dėmesio! Straipsnis originaliai rašytas 2021 gruodžio 13 d.

Nė neabejoju, kad senesnė karta su Hematogenu susipažinusi skersai išilgai. Mes, jaunuomenė Lietuvos, irgi su malonumu kremtam Hematogeną – ar bent jau pagalvojus apie šį batonėlį apima maloni vaikystės nostalgija, kai nuėjau į vaistinę nusipirkti sau ir sesei po Hematogeną, vaistininkė man apsuko galvą savo akcijomis “2 perki 1 nemokamai šitam irgi akcija ir dar šitą pamėgink pigiau“, kad galiausiai mane išgelbėjo trūkusius 20 centų davęs vyriškis. Nu bet žodžiu.

Kas, po velnių, tas Hematogenas yra, kartais susimąstome, ar ne. Batonėlis. Šokoladinis? Javainių? Kreminis? Akivaizdu, kad ne. Negana to, pasirodo, jis slepia kruviną paslaptį!

Bet apie viską iš eilės.

Kondensovkė

Iš esmės Hematogeną galima būtų pavadinti tam tikru irisiniu batonėliu, nes jo pagrindas – sutirštintas pienas. Dviguba nostalgija. Nostalgija šaukšteliu kabinamam dieviškai skaniam pienui iš skardinės ir nostalgija šitam, rudam, daiktui. Etiketėje Hematogenas taip ir vadinamas: batonėlis. Maisto papildas. Maisto papildas, nes jame yra geležies. Netikrame hematogene geležį rasite sulfato pavidalu; deja, toks priedas gana nemaloniai pakeičia Hematogeno skonį, tad tenka pridėti dar galybę skonį gerinančių maisto priedų. Žodžiu, pigiau, bet neskaniau ir nesveikiau. Tiesą pasakius, būdavo vaikystėje vienos rūšies Hematogenas, kurį mama netyčia nupirkdavo ir kuris būdavo toks šlykštus, kad negalėdavai net valgyti. Pasirodo, jame yra maždaug 1,5% albumino (apie kurį dar kalbėsiu) – o likusi geležis sulfato pavidalu. Dabar patikrinau internete – išties, sudėtis labai ilga. Pasirodo, baltarusiškas tai buvo Hematogenas. Na, o tuose Hematogenuose, kuriuose nėra geležies sulfato, tėra kondensovkė, albuminas, sirupas, cukrus ir vanilinas.

Pats neskaniausias Hematogenas! Fufufu. Jau vaikystėje jausdavau tą šlykštų metalinį prieskonį. Pasirodo, sudėtyje – ne tik albuminas, bet ir gelžies sulfatas. Negana to, baltarusiškas.
Pats neskaniausias Hematogenas! Fufufu. Jau vaikystėje jausdavau tą šlykštų metalinį prieskonį. Pasirodo, sudėtyje – ne tik albuminas, bet ir gelžies sulfatas. Negana to, baltarusiškas.

O bet tačiau, jei Hematogenas tikras, pagrindinis ir originalus geležies šaltinis yra juodasis maistinis albuminas. Ne, ne nuotraukų albumas. Albuminas. Baltymas. Baltymas, kurio yra kraujyje. Baltymas, gaunamas iš kraujo. Baltymas, kuris kraujyje labai mėgsta prisijungti įvairias medžiagas, kad ir kokią geležį. Taip – Hematogenas yra kruvinas reikalas. Bloody hell. Dvigubai nostalgiškas. Ir dvigubai nevegetariškas.

Nuo galvijo iki “Hematogeną“ prarijo

Faktas kaip blynas, kad skerdžiant gyvulį reikia pašalinti kraują – kuo daugiau ir kuo greičiau. Ši terpė knibždėte knibžda mikroorganizmų bei streso ir kitokių hormonų; saugok gyvulį nuo streso nesaugojęs, tačiau siaubo filmai mus jau išmokė, kad net gesintuvu gavęs per galvą klyksi kaip reikiant, pamatęs, kad užsimota suduoti lemiamą smūgį. Šį skystį galima utilizuoti, o galima surinkti švariai, tiesiai iš arterijos, ir kam nors panaudoti.

Albumino gamyba
Albumino gamyba

Pirmiausia kraujas defibrinuojamas, antraip tuoj pat sukrešėtų. Maišyklėje kraujyje esantis fibrinogenas virsta netirpiu fibrinu, suformuojantis gijas, į kurias dar papildomai gali įstrigti trombocitų (lygiai toks pats žaizdos gijimo procesas vyksta ir mūsų organizme). Tuomet kraujas centrifuguojamas ir fibrino nuosėdos pašalinamos. Paskiau su tuo krauju galima veikti daug įdomių dalykų ir gauti daug įdomių produktų, kurie būtų naudojami maisto produktams. Tai gali būti ir kraujo milteliai, ir kraujo plazmos milteliai. Viskas. Arba juodasis albuminas. Kurį deda į Hematogeną.

Lietuvoje gamintas Hematogenas. Vaikystėje mano mėgstamiausias buvo su linų sėmenimis (dabar tikrai nebe), bet tik kol neatsirado šitas. Tuomet pamilau šito energetinio skonio saldumą-gaivumą.
Lietuvoje gamintas Hematogenas. Vaikystėje mano mėgstamiausias buvo su linų sėmenimis (dabar tikrai nebe), bet tik kol neatsirado šitas. Tuomet pamilau šito energetinio skonio saldumą-gaivumą.

Įdomu tai, kad Lietuvoje yra vienintelė įmonė, užsiimanti ir juodojo albumino perdirbimu, ir Hematogeno gamyba – tai “Mogemas“. Bent jau 2010-tais tai buvo ir vienintelė sertifikuota tokią produkciją tiekti įmonė visoje ES. Deja, mums ant kulnų lipa pigesnė rusiška ir baltarusiška produkcija, kaip minėjau, populiari ir Lietuvoje. Vakarų Europoje, JAV ir kitur Hematogenas visai nėra įprastas produktas ir jo, kaip ir, pavyzdžiui, tikros ruginės duonos ar greitai paruošiamų avižinių košyčių, įsigysi tik specializuotose Rytų Europos parduotuvėse (ir aš tokioje buvau priversta periodiškai lankytis, ji vadinosi “Polonez“ ir puikavosi Lenkijos, Lietuvos ir Rusijos vėliava; vadinom ją lenkų shop’u). Deja, ten vyrauja pigesnė ne ES gaminta produkcija…

Štai tokio Hematogeno gali įsigyti bet kurioje parduotuvėje. Jis gamintas Baltarusijoje, tačiau sudėtis trumpa, nenukrypta į kraštutinumus, nėra geležies sulfato.
Štai tokio Hematogeno gali įsigyti bet kurioje parduotuvėje. Jis gamintas Baltarusijoje, tačiau sudėtis trumpa, nenukrypta į kraštutinumus, nėra geležies sulfato.

Kodėl derėtų vengti nekokybiško Hematogeno? Nes ką tik rašiau, jog kraujyje yra ne tik gerų medžiagų, tačiau ir vengtinų, pavyzdžiui, augimo ar streso hormonų. Kraujo valymas yra labai sudėtingas ir brangus procesas, tad kai kurios įmonės gali tiesiog pasišiukšlinti, ypač jei šalyje kontrolė yra kiek laisvesnė. Nenoriu nuskambėti netolerantiškai ar rasistiškai, na bet kodėl kartais rusiškos prekės pigesnės, a? Žinoma, jeigu Hematogeno valgoma labai retai, gal ir nieko baisaus, tačiau jeigu norima jį vartoti kaip maisto papildą, vienas iš dalykų, kurį derėtų apsvarstyti, yra albumino kokybė. Antraip žalos bus daugiau, nei naudos.

Vaistas ar šlamštas?

Visgi ar tikrai Hematogenas yra sveikiau, negu jokio Hematogeno? Juk jis praktiškai vien tik iš sutirštinto pienelio gaminamas. Beveik visą jo masę sudaro cukrus. Cukrus nėra sveika, ačiū, šitai jau žinome.

Matote, Hematogenas Hematogenui nelygu. Hematogenas-maisto papildas gali padidinti geležies kiekį kraujyje. Tikrai taip. Tačiau maisto papildais prekiauja tik vaistinės. Tokio Hematogeno sudėtyje albumino turėtų būti 5-6%. Parduotuvėse negalima prekiauti maisto papildais, tad čia parduodamas Hematogenas-geležies šaltinis. Jame albumino perpus mažiau, 2-3%. Ir toks Hematogenas nelabai ką gali padėti. Na, aišku, geležies nuo tokio nesumažės, tačiau reikėtų suvalgyti nemažai Hematogeno, kad išsigydytum lengvą mažakraujystę. Ir čia jau kyla klausimas, ar nebus daugiau žalos nuo tokio didelio cukraus kiekio.

Kokybiško, bet nelietuviško, Hematogeno sudėtis. Pirkta prekybos centre – apibraukta: “Batonėlis. Geležies šaltinis“. Sudėtyje matyti 1,72% albumino.
Kokybiško, bet nelietuviško, Hematogeno sudėtis. Pirkta prekybos centre – apibraukta: “Batonėlis. Geležies šaltinis“. Sudėtyje matyti 1,72% albumino.

Tačiau kaip saldumynų alternatyva Hematogenas tikrai paeitų. Juk paprastuose šokoladukuose nėra nieko. Hematogene bent jau yra lašas geležies. Tačiau ir kiekius reikėtų riboti. Ir net Hematogeno-maisto papildo padauginti nederėtų. Gal jau geriau rinktis tikrą geležį? Ir neužsigerti Hematogeno pienu, nes kalcis neleidžia įsisavinti geležies. (!)

Tokia ta mano paskaitukė apie Hematogeną. Kažkada viena, sakykime, pažįstama, pirko kelis Hematogenus ir sako man: kasdien po tokį suvalgau, labai mėgstu ir sveika. Atsižvelgiant į tai, jog tai buvo paprastas prekybos centras, veikiausiai jos žodžiuose nei tiesos, nei sveikatos daug nėra, išskyrus tai, jog skanu...

O kitą kartą jūsų laukia ŽIAURIAI ĮDOMUS straipsnis apie McDonalds’o mėsą! Taip taip, mes girdime McDonalds’o pagyras, kaip jie rūpinasi kokybe ir darbuotojų sauga, tad jums tikrai magės išgirsti, ką šia tema gali papasakoti žmogus, kiekvieną dieną regėjęs, kaip ta mėsa “gimsta“ – nuo skerdenos puselės iki supakuotų bakų!

Laisvalaikio skaitiniai:

Comments


© 2023 by Salt & Pepper. Proudly created with Wix.com

bottom of page