Prašyčiau nudažyti man lašišą
- MeriAuri
- 2022-06-01
- 2 min. skaitymo

Kokia yra tikroji lašišos spalva? Lašišinė? Ne, lašišos lašišinė spalva yra keliaklupsčiavimas prieš vartotoją, nes apklausos teigia, jog priimtinesnė yra ta lašiša, kuri pakuotėje rožinė, o ne ta, kuri yra pilka.
Nes iš tiesų dažniausiai lašiša tėra pilka pelytė – tiesiogine ta žodžio prasme.
Lašišų spalva
Ne visos lašišos pilkos. Gamtoje natūraliai plaukioja rožinės mėsos lašišos, nes jos priėda visokių krevečių ir vėžiagyvių, kuriuose yra astaksantino – gamtinės kilmės dažiklio, kuris taip gerai veikia, jog nudažo lašišų kūną po oda dailia lašišine spalva. Žinoma, laukinė lašiša yra prabanga, dėl to įprastai lašišos auginamos ūkiuose (beveik kaip karvės – tiesą sakant, lašišos net nėra labai protingos ir pernelyg nesiveržia į laisvę, kas yra privalumas). O ūkyje auginamą lašišą šerti krevetėmis tai hmmmmm, keistokas būtų užmojis. Tad dažniausiai jų maistukas susideda iš žuvų miltų, žuvų taukų ir panašių baltymingų patiekalų (kukurūzų ar sojų pagrindo) (liūdnoka), ir toks maistukas palieką lašišą pilką pilką. Negana to, tokiame pašare daugiau sočiųjų riebalų, nei gauna laisvosios lašišos…

Dėl to ūkininkai perka laboratorijose susintetintą astaksantiną, kuris, tiesą sakant, sudaro net 20% pašaro vertės… Ir taip, kuo daugiau šio priedo prišeria žuvytėms, tuo rausvesnės jos tampa, ir tai apsimoka, nes vartotojas jau pasąmoningai rinksis ryškesnės spalvos žuvytę. Matyt, kažkur giliai pasąmonėje mums tai asocijuojasi su laisva, laiminga ir plačiai besišypsančia žuvyte. Na, patys pagalvokite: pilkos spalvos rūkyta lašiša… Dar pagalvotum, jog sugedusi.
Astaksantinas?..

Taip, tai – karotenoidams priskiriamas junginys, o mes žinome, kad karotenoidai dažo, oi kaip jie dažo. Priėdus morkų ir pageltonuoti galima. Tiesą sakant, astaksantino gali įsigyti ir paprasti mirtingieji, nes tai, kaip ir didžioji dalis iš gamtos pasiskolintų junginių, pasižymi dar ir antioksidacinėmis savybėmis. Ankstyvieji, ikiklinikiniai tyrimai dar leidžia daryti prielaidas, jog šis junginys gali padėti išvengti širdies ir kraujotakos ligų, kataraktos, gali stiprinti imunitetą, neigiamai veikia Helycobacter pylori bakterijas, kurią skrandyje gali nešiotis iki 50% žmonių populiacijos ir kuri gali ne tik sukelti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opą, tačiau ir vėžinius susirgimus.
Žinoma, lašišose tokia ir koncentracija to astaksantino. Juolab kad šis junginys neišgyvena iki jūsų burnos – jis neatsparus temperatūrai. Taip pat bijo rūgštinės terpės, deguonies, šviesos, prastai tirpsta vandenyje, žodžiu, lepus kaip rožė.

Ir nereikia taip stumti ant tos lašišos. Upėtakiai irgi rožiniai.

Patys ūkininkai, žinoma, džiaugtųsi, jei vartotojaiimtų ir pareikalautų baltos lašišos. Jeigu pašaras sudaro 35-40% lašišos kainos ir 20% pašaro kainos sudaro astaksantinas, o šviežios lašišos 1 kg kainuoja 28 eurus, primeskime, kadtuomet tas pats 1 kg galėtų potencialiai kristi tik iki 26 eurų! Tai atpigimas, tai atpigimas, kita vertus, vis šis tas. Žinoma, jei to pelno ūkininkai tiesiog nepasiliktų sau, ką jie ir padarytų…
コメント