top of page

Visas kokoso spektras

  • Writer: MeriAuri
    MeriAuri
  • 2022-05-12
  • 2 min. skaitymo

Buvo laikai, kai maistą galėdavai nudažyti nebent špinatais ar burokėlių sultimis. Ir dabar daugumoje maisto produktų naudojami ganėtinai natūralūs (bent jau pagal idėją) dažikliai, pvz., karotenas ar riboflavinas. Tačiau kai kurie maisto produktai nudažomi ryškesnėmis, patvaresnėmis ir įdomesnėmis spalvomis! Pavyzdžiui, ar esate naudoję spalvotų kokosų drožlių?

 

Baltą spalvą suskaidžius į spektrą, gauname visą vaivorykštę (galima naudoti prizmę, galima naudoti žolę). Ryškiai geltonos, o gal ryškiai žalios? Pasirodo, ne vien dražė ar torto kremas gali stulbinti nenatūralia ir įdomia spalva. Turiu įsigijusi spalvotų kokosų drožlių, kuriomis papuošiu įvairius kepinius. Ryški spalva puikiai išsilaiko net ir termiškai apdorojus. Kad ir kaip būtų gaila, šie ryškūs ir patrauklūs dažai gali būti ganėtinai pavojingi sveikatai.

 Žalios ir geltonos (spalvos, aišku, nėra natūralios kilmės) kokosų drožlės
Žalios ir geltonos (spalvos, aišku, nėra natūralios kilmės) kokosų drožlės
 Tartrazinas
Tartrazinas

Tartrazinas

Šio geltonos spalvos dažiklio, žymimo E102, galima rasti ne tik spalvotuose saldumynuose (guminukai, ledinukai, dražė ir pan.), tačiau netgi kai kuriuose džiovintuose vaisiuose ar karameliniuose spragėsiuose. Gaila, tačiau tai vienas labiausiai alergizuojančių dažiklių. Vaikams jis gali sukelti hiperaktyvumą, taip pat sąlyginai dažnai šis dažiklis tampa astmos priežastimi. Net labai nedideli jo kiekiai gali sukelti neigiamą reakciją, galinčią pasireikšti ir po poros dienų.

 Tartrazino dedama ne tik į guminukus ar saldainiukus – juo dažomos ir greipfrutų cukatos ar karameliniai spragėsiai
Tartrazino dedama ne tik į guminukus ar saldainiukus – juo dažomos ir greipfrutų cukatos ar karameliniai spragėsiai

Briliantinis mėlynasis FCF

Pats dažiklis (E133) yra mėlyno atspalvio, tačiau kartu su tartrazinu jis produktams suteikia žalią spalvą, tad žalios kokosų drožlės būtent šiais 2 dažikliais ir dažytos (vadinasi, geltonos kokosų drožlės sveikesnės!). Taip pat šio dažiklio daug dažniau galima rasti maisto produktų sudėtyje: ne tik guminukuose, saldainiuose, dražė, spalvotame šokolade bei jo produktuose, jau minėtuose spragėsiuose ar džiovintuose greipfrutuose, bet net spalvotuose vafliuose ar… gvakamolėje!

 Be įvairių saldumynų, briliantinio mėlynojo FCF galima rasti netgi… gvakamolėje!
Be įvairių saldumynų, briliantinio mėlynojo FCF galima rasti netgi… gvakamolėje!
 Briliantinis mėlynasis FCF
Briliantinis mėlynasis FCF

Gaminamas iš akmens anglių deguto, jis visai neseniai buvo uždraustas praktiškai visoje ES. Kad ir kaip bebūtų, dabar jis vėl daug kur leidžiamas. Tačiau jam tai sveikumo neprideda. Teigiama, kad jis gali sustiprinti astmą. Tačiau iš esmės šis dažiklis nėra laikomos kenksmingu. 1966 m. tyrime juo buvo šeriamos žiurkės ir šunys – ir nieko nenutiko. Tik daliai žiurkių išsivystė augliai, joms tiesiogiai į kraują suleidus šio dažiklio, na, bet mes randame ir pavojingesnių medžiagų, ką leistis į kraują…

 

Taigi, išvados tokios, kad reikėtų šiek tiek vengti ryškiaspalvių produktų – ar bent jau pirmiausia paskaityti sudėtį. Ir nepiktnaudžiauti, čia tai išvis auksinis (kurkumininis) patarimas. Kai kurie pavadinimai tik skamba pavojingai, o štai kiti dažikliai tikrai yra tokie kenksmingi, kaip ir atrodo. Viskas priklauso nuo gamintojų – ieškos jie alternatyvų ar ne. Pavyzdžiui, primygtinai rekomenduojama tartraziną keisti kurkuminu arba anatu, priklausomai nuo situacijos…

Comments


© 2023 by Salt & Pepper. Proudly created with Wix.com

bottom of page