top of page

Bananų fun fact'ai

  • Writer: MeriAuri
    MeriAuri
  • 2023-06-05
  • 3 min. skaitymo

Bananas – nepaprastas vaisius. Visų pirma, jis kur kas maistingesnis už kitus augalų sunokintus vaisius. Taip pat jis – tikras chameleonas, prisitaikantis prie pageidavimų koncertų: tas pats gražuolis gali būti geltonas, gali būti juodas, gali būti miltingas, gali būti saldus. Šiame straipsnelyje papasakosiu keletą įdomesnių atradimų iš to meto, kai nusprendžiau perskaityti visą internetą apie bananus.

Bananai lankeliai

Šitą „įdomų faktą“ iš tiesų žino dauguma: bananas – ne medis, o žolė. Tik tiek, kad ta žolė aukštumo kaip 1-2 ištiesintos karvės. O štai įdomesnė šios žolės vaisių charakteristika yra neigiamas geotropizmas. Augalai pasižymi įvairiais tropizmais. Pavyzdžiui, šaknys pasižymi teigiamu geotropizmu – jos auga ten link, kur veikia gravitacija. Dar yra hidrotropizmas, fototrofizmas ir pan. Banano vaisius nėra daigelis, tačiau tai nesutrukdo jam spjauti į žemės trauką. Augant bananams, didėja šakos našta, tad šaka ima linkti. Pasikreipus visai atramai, bananas ima augti kreivas, nes jo kelionės tikslas lieka tas pats: aukščiau tik dangus. Jeigu šaka būtų paremta, išaugtų tiesūs bananai.

Gana tiesūs bananai

Bananai su kauliukais

Kai kurie gali dievagotis bananuose matantys sėklytes, tačiau čia tas pats, kaip apkūnią penkiametę įtarinėti nėštumu. Užuomazgos gal ir matyti, tačiau vis tiek man banano pjūvis labiau primena veiduką arba našlaitę, o ne vaisingumo fiestą. Mūsų parduotuvėse matomi bananai yra besėkliai – kaip ir besėkliai arbūzai ar besėklės vynuogės. Augalai įprastai turi dvigubą ląstelių rinkinį, tačiau jeigu turi trigubą (t.y. yra triploidiniai ir t.t.), jie tampa nevaisingi, t.y. besėkliai. Bananai tokie ir yra. Tad vienas Cavendish veislės bananas yra identiškas kad ir už jūrų marių augančiam kitam Cavendish‘ui.

Ar aš viena matau veidukus?

Žinoma, identiškumas augalų pasaulyje gali lemti bėdų. Atsiverskime istorijos vadovėlį: XX a. pr. dirvožemiu plintantis Fusarium pelėsis ėmė naikinti tuo metu rinkoje dominavusius Gros Michel bananus. Negana to, reikalus damušė kitas grybelis – Sigatosa, tik šitas jau sklandė ore. Ir bananų niekas negalėjo išgelbėti, nes visi jie buvo vienodai neatsparūs. Teko kažką daryti. 6 deš. pagaliau pavyko sukurti naują veislę – jau kažkur matytas pavadinimas Cavendish. Jie sudaro net 47% pasaulyje auginamų bananų, o į išsivysčiusias šalis eksportuojami bananai 99% yra būtent šie. Pasirodo, mes, šiauriečiai, daug prarandame!

Tarp kitko, niekas nesako, kad bananai negali tų sėklų turėti. Juk ne dievas sukūrė, kažkoks protėvis natūralioje gamtoje turėjo būti. Tad taip, natūralūs Musa šeimos atstovai, augantys džiunglėse ir panašiai, turi sėklas ir atrodo labai įdomiai. Visgi laukiniai bananai kieti ir iš esmės nevalgomi (vietiniai, besimaitinantys tokiais bananais, dažnai kenčia dėl žarnyno sutrikimų).

Laukiniai bananai


BBBP a(i)liuzija

Yra bulvės – yra batatai. Ką noriu pasakyti, tai kad batatai panašūs į bulves, tačiau ne visai bulvės. Tai va – yra bananai, yra plantanai. Tik čia jau atvirkščiai: plantanai yra tie nesaldūs. Tiesą sakant, šios dvi aliuzijos labai susijusios, mat plantanų skonis iš dalies bulves ir primena. Kadangi jie yra kur kas krakmolingesni už mūsų saldžiuosius draugus, plantanai yra tobulas pasirinkimas kepant, skrudinant, net verdant ir troškinant. Kita vertus, nesunokęs, dar žalios spalvos, praktiškai cukraus dar neturintis bananas irgi tinka terminiam apdorojimui.

Plantanai tose šalyse, kur jų galima įsigyti, mielai naudojami keptiems skanėstams.


Bananas - geriausia dovana

Bananuose yra ne tik šiaip sau neįdomius biocheminius pokyčius sukeliančių fermentų (pektinesterazė, poligalakturonazė, celiulazė, ksilanazė, invertazė, amilazė, gliukozidazė ir netgi visų fermentų karalienė polifenoloksidazė)(jei įdomu, galūnė –azė nurodo fermentą, o fermentai skaido junginius, kurie dažniausiai užkoduoti pačiame pavadinime). Pasirodo, bananuose yra tiramino hidroksilazės. Bananuose yra ir tiramino. Tad ateina tiramino hidroksilazė ir tą tiraminą hidrolizuoja iki difenolio dopamino. Dopaminas dopaminas? Čia jau iš miško išėjome į lauką: taip, dopaminas suteikia „atlygio“ jausmą. Pabandykite suryti kelis bananus ir jausitės kaip išlošę aukso puodą. Nors turbūt labiau tiesiog apsiėdę.

Bananų net nebūtina valgyti, kad pakeltų nuotaiką

Tai šįsyk tiek bendrų dalykų apie bananus. Per daug informacijos vis tiek nesulenda į galvą. Kitą kartą papasakosiu jums (detaliau nei kažkada feisbuke, jei nematėte, jūsų kaltė, kviečių palike‘inti puslapį) apie tai, kodėl bananai taip lengvai „įdega šaltyje“. Ir kodėl taškučiais, o ne žvaigždutėmis!

Comments


© 2023 by Salt & Pepper. Proudly created with Wix.com

bottom of page