Makaronai iš "konjako"!
- MeriAuri
- 2022-04-10
- 2 min. skaitymo

Žinau, akutės žiba, širdelė plakteli sparčiau, tačiau ne, šis straipsnis yra bealkoholis. Nes žodis “konjakas“ šiuose makaronuose atsirado dėl to, kad etikečių vertėjai į lietuvių kalbą visai tingi pasikonsultuoti su VLKK.
Bet kokiu atveju, šiame straipsnyje jūsų laukia daug malonių siurprizų. Nes šie makaronai nors ir ne iš konjako, tačiau iš vandens. Ir taip, galima teigti, kad juose nėra kalorijų. Kaip tai veikia?
Šį straipsnį suvokiau rašysianti tada, kai parduotuvėje buvo akcija japonų virtuvės produktams ir atsitiktiniu būdu nusipirkau kažkokių makaronų. Ir tik grįžusi namo pastebėjau keistą užrašą – 10 kcal. 10 kcal – kokiame kiekyje? 10 g? Pasižiūriu į sudėtį… Ir lieku šokiruota. 10 kcal – 100 g. Tie makaronai turi mažiau kalorijų, nei agurkas! Pasirodo, 97% jų sudėties – tai vanduo! Ar kada įsivaizdavote makaronus, kurių statistinis žmogeliukas per parą turėtų suvartoti 20 kg, kad patenkintų dienos kalorijų normą?! Tiesą pasakius, ir nusprogti taip galima. Po savaitės tokios “dietos“ verkdama melsčiau leisti grįžti prie normalių “nedidelių“ “įprasto“ maisto kiekių…
Likusius 3% produkto sudarė, cituoju, “konjako milteliai“ ir kalcio hidroksidas. Tad pats metas išsiaiškinti, kas čia per chemija ir kaip toks padaras kaip šie makaronai gali egzistuoti išvis.
Pirmiausia susitvarkykime su tuo prakeiktu konjaku
Leopardinio amorfofalo šaknis ir pats žiedas.
Verčiant viską atgal į žmonių kalbą, reikalą turime su shirataki makaronais. Ir jie gaminami ne iš kokio nors išdžiovinto konjako, o iš leopardinio amorfofalo (…). Tiksliau, paimama šio augalo šaknis, iš jos išskiriamas polisacharidas – gliukomananas – ir tuomet jau daromas makaroniškas reikalas. Tiesiog anglų kalba šis augalas dar vadinamas konjac plant, ir lietuviai patingėję ėmė ir užuot pagooglinę lietuvišką atitikmenį pavarė tiesioginį vertimą. Nors net nepasakyčiau, jog tai labai tiesioginis vertimas, nes konjakas anglų kalba toli gražu ne konjac, o cognac… O pats gliukomananas ypatingas kaip reta. Ši tirpi skaidulinė medžiaga sudaryta iš gliukozės ir manozės ir žmogaus organizmas jos neįsisavina. Negana to, 1 g gliukomanano gali sugerti iki 50 kartų daugiau vandens, nei pats sveria, ir šitaip suformuoti tam tikrą gelinę struktūrą! Tad visai nenuostabu, kad paėmus porą gramų gliukomanano, turėsime 100 g makaronų, kuriuose nėra kalorijų, nes vis tiek pro vieną galą įeis, pro kitą išeis.
Kalcio hidroksidas???
Nors iš šono skamba, kad jei jau makaronų sudėtyje yra kalcio hidroksido, tai čia gryniausia chemija, bet gal per šiurkštu būtų taip sakyti. Kalcio hidroksidas nėra kenksmingas žmogui priedas, tai juk paprasčiausios kalkės. Prisigeriame jų iki valios, jeigu esame tinginiai ir nevalome savo virdulio. Kodėl jo dedame į makaronus – tai kad makaronus turėtume, o ne kažkokius drebučius. Kalcio hidroksidas visam tam geliniam reikalui labai veiksmingai suteikia tekstūrą, formą, tvirtumą.

Verdiktas
Visgi mano nuomone šie makaronai pasirodė guminiai. Ir apskritai iš išvaizdos atrodė kaip kirminukai. Kas be ko, labai smagu, suvalgai vakarienę, o joje kalorijos tik iš galybės padažo, sūrio ir lašišos, bet vis tiek. Labiausiai nuliūdino kaina, nes 200 g pakiukas (ir jie nėra džiovinti) kainuoja apie 2,5 euro. Taigi, patenkinau savo smalsumą, mėgstu išbandyti crazy produktus, tačiau jei kada ir laikysiuosi dietos, tiesiog ieškosiu valios riboti ėdimą, o ne kalorijas pradanginsiu tokiais produktais. Tačiau taip, pripažinsiu, visa technologija šiek tiek nustebino. Bravo.
O kitą sykį trumpai papasakosiu apie tai, kodėl pirkdami tortą artimiausius metus turėtumėte atkreipti didesnį dėmesį į jo sudėtį. Ir tai ne šiai patarimas, o įstatymu įtvirtintas faktas.
Comments