Ne viskas mielės, kas mielėm žiba
- MeriAuri
- 2022-04-13
- 3 min. skaitymo

Pasakysiu 2 iš pažiūros nesusijusius dalykus: E621 (mononatrio glutamatas) yra itin kenksmingas (kalbant apie tai, kas leidžiama dėti į maistą) maisto priedas. Ir – mielių ekstraktas skamba kaip maisto priedas, susijęs su natūralumu (nu nes mielės).
O liūdniausia tai, kad iš tiesų šie 2 dalykai yra labai susiję. Gal tai ne vienas ir tas pats, bet, deja, marketingas panaudoja sąvokų sąskambį užmigdyti pirkėjo budrumui.
Šią sąsajos formuluotę tikrai ne sykį girdėjote, tad šiuo atveju: mielių ekstrakte mononatrio glutamate yra, tačiau nebūtinai vien tik mononatrio glutamatas mielių ekstraktas ir yra. Apskritai pastaruoju metu pirkėjai vis dažniau ieško sveikesnių produktų, kuriuose sudėtis būtų kuo natūralesnė. Gamintojai, aišku, kurti nėra, ir stengiasi ką galėdami pakeisti natūralios kilmės ekstraktais. Nes juk labai didelė susintetinamų maisto priedų dalis buvo įkvėpta motulės gamtos, tad dviračio išrasti nereikia, tiesiog truputėlį pažaidi su žolelėmis ir tuomet – su žodžiais sudėtyje. Pavyzdžiui, į mėsos gaminius, pvz., visokias dešras ir dešreles, negali nedėti konservantų ar bent jau antioksidantų, antraip labai greitai prisidaugintų visokių mikroorganizmų, o lašiniai oksiduotųsi ir gautume ganėtinai kenksmingų šalutinių produktų. Tačiau galima dėti visokius natrio nitritus ar askorbatus, o galima dėti rozmarinų, granatų, česnakų ekstraktus. Ar paprikų. O gal įdėti mielių ekstrakto?

Tai koks gi tas ryšys?
O ryšys yra. Mielių ekstraktas yra įvairių veikliųjų medžiagų mišinys, ir jame visą laiką būna nemaža dalis mononatrio glutamato. Ir ne, mielių ekstraktas iš esmės visai nėra panašus į mums įprastas mieles, lygiai kaip rozmarinų ekstraktas rozmarinais net nekvepia. Tai – tik veikliosios medžiagos. Ląstelių turinys be sienelės. Ir maisto pramonėje mielių ekstraktas naudojamas kaip E621 (ar kitų skonio stipriklių) pakaitalas, skirtumas tik tas, kad mielių ekstraktas net neturi E koduko ir skamba natūraliai bei daug patraukliau mūsų sveikuoliams pirkėjams, negu kažkoks glutamatas, velniai rautų. Ar ne?
Ir šitaip apsigauname. Pamatome sudėtyje mielių ekstraktą ir galvojame: o, nėra E621, kaip fainai, koks geras produktas. Perku. Lietuvoje dar kol kas mielių ekstraktas dar nėra taip paplitęs, tačiau jei tyrinėtume Vakarų Europoje (konkrečiai – Olandijoje) maisto produktų etiketes, tokios frazės kaip Mononatriumglutamaat net nepamatysi. Visur – gist extract, gist extract, gist extract… Buvau jaunesnė ir kvailesnė, atrodė, kad gal Vakarų Europoje stengiamasi žmones maitinti sveikiau? Ne, sveikiau maitinasi tik akys.

Priminimas, kodėl E621 nėra labai gerai
Taigi, jau žinome, kad jei saugomės mononatrio glutamato, saugokimės ir mielių ekstrakto, tačiau galbūt dar kažkas norėtų priminimo, kodėl E621 yra ganėtinai prastokas sumanymas, kalbant apie suvartojamas medžiagas.
Chemiškai tai yra druska. Druskas sudaro rūgštis ir metalas, šiuo atveju tai bus natris (kuris prisideda prie natrio kiekio produkte; didžiausias natrio šaltinis, aišku, yra valgomiausia druska – NaCl). Rūgštis – glutamo rūgštis, viena iš gamtos rūgščių TOP20. Konkrečiai šis junginys pasižymi šiek tiek mistiniu poveikiu – atrodo, apibrėžiamo skonio jis kaip ir neturi, tačiau net ir toks kreivas šleivas produktas, pridėjus E621, tampa ganėtinai gardus. Gal galima dar?
Esmė ta, kad glutamato yra mūsų organizme. Tai – neuromediatorius mūsų centrinėje nervų sistemoje. Jeigu primiršote biologiją, tai neuromediatoriai yra tam tikros medžiagos, sakykime, raktukai, kurie, patekę į spyną nervų sinapsėse, “atrakina“ kelią tam tikram signalui. Mano buitinis paaiškinimas turbūt sukėlė dar daugiau painiavos, žodžiu, neuromediatoriai perduoda nervinius impulsus. Va taip va. Ir glutamatas labai daug kur dalyvauja. Veikli medžiaga, ko norėti. Neseniai nustatyta, jog glutamatas perduoda signalus ir toje smegenų srityje, kuri kontroliuoja mūsų apetitą ir pasisotinimą. Tai gali būti viena (bet tikrai ne galutinė) iš priežasčių, kodėl glutamatas, visai nekeisdamas produkto skonio (fizikinių savybių), vis dėlto padaro jį skanesniu. Žaidimas su mūsų smegenimis.
Tačiau lygiai kaip narkotikų (irgi neuromediatorių!) perteklius galiausiai sužaloja smegenis ir jos nebemoka funkcionuoti iš pradžių negaudamos neuromediatorių iš pašalies, o galiausiai išvis užverčia kanopas, taip ir E621 pamažu žaloja mūsų centrinę nervų sistemą. Na, o papildomos gėrybės, kaip kad astma ar vėžys, įskaičiuojamos turbūt į kiekvieno žalingo ir ribojamo maisto priedo starter pack’ą.
Taigi, gal ir itin sudėtinga to E621 visiškai išvengti, tačiau kažkiek riboti juk tikrai įmanoma, tiesa? Tik tiek, kad dabar jau žinote, jog mielių ekstraktas visai nėra alternatyva. Čia kaip bijant paskęsti nelipti į jūrą, tačiau su malonumu nerti į ežerą. Ir dar išgėrus. Šakės. Saugokime savo nervų sistemą, mielieji. Ir saugokime glitimą, kuris taip skriaudžiamas, taip ujamas, kad man jo net pagailo, ir kitą kartą būtinai pabandysiu apginti šį vargšą baltymuką.
Laisvalaikio skaitiniai
https://www.livestrong.com/article/345981-foods-that-contain-yeast-extract/
https://firmusmedicus.lt/tikrasis-mononatrio-glutamato-e621-poveikis-zmoniu-sveikatai/
https://moniquevandervloed.nl/gistextract-versus-msg-hoe-zit-dan-nu/ (jeigu reikia, šiais laikais egzistuoja Auto Translate. Nes straipsniukas labai įdomus).
Comments