top of page

Ko ieškoti etiketėje ir kada pakuotėje turime rasti boružėlę

  • Writer: MeriAuri
    MeriAuri
  • 2022-04-02
  • 3 min. skaitymo


Šiandien kartu pasidomėsime maisto produktų etiketėmis. Juk dabar daug kas jas skaito, domisi, ko ten prideda į mūsų duoną kasdienę, ir panašiai. Tačiau labai lengva pasimesti visoje toje beletristikoje, nes gamintojai tikrai nesistengia visko pateikti mūsų naudai. Taigi, jeigu norite sužinoti, kodėl varškės sūrelio pakuotės viduje turėjau rasti boružėlę, kodėl tie procentai sudėtyje yra reti svečiai ir kuo svarbus skaitymas iki galo.

 

Jei jau prakalbome apie skaitymą, pradėkime nuo produkto pavadinimo. Yra labai svarbus skirtumas tarp, pavyzdžiui, "braškių skonio", "su braškių skoniu" ir "braškinis" ar "su braškėmis". Skonį juntame ne tik dėl molekulių, kurios dirgina liežuvyje esančius skonio receptorius, tačiau nosyje esantys uoslės receptoriai irgi dalyvauja šiame procese. Dėl to (ypač pigesniuose) produktuose mėgstama skonį kurti kvapiosiomis medžiagomis, o ne, tarkime, konkrečiomis braškėmis. Taigi, jeigu sudėtyje tėra braškių kvapioji medžiaga, pavadinime žodžių "su braškėmis" tikrai nerasite.

Dar svarbu tai, jog prie pavadinimo rasite informaciją "su cukrumi ir saldikliais" arba "su saldikliais", jeigu produkte pastarųjų yra. Tai yra privaloma. Ir jeigu jau yra saldiklių, po ingredientų sąrašo bus ir informacija apie potencialų viduriavimą. Irgi nenustebkite.

O kaip ten tie procentai sudėtyje? Labai įdomu. Žinoma, gamintojas, jeigu nori produktą pagaminti, na, suprantate, pigiau ir paprasčiau, dažniausiai nelabai nori ir išsamiai dalytis, kiek ten ko tiksliai sudėtyje yra. Galų gale, ir komercinių paslapčių šiame pasaulyje būna. Tačiau yra atvejų, kai bus nurodyta, kiek % visos masės sudaro konkretus ingredientas. Atvejai yra 2: jeigu ingredientas paminėtas pavadinime; jeigu ingredientas vienaip ar kitaip pavaizduotas etiketėje. Mestelkime akį kairiau: parduotuvėje "Rimi" sušiai vadinasi tiesiog "sušiai" ar "sušiai Aliaska", ar dar kaip nors, priklausomai nuo rūšies, ir jokios grafiškai padailintos etiketės jie neturi. Dėl to nieko nuostabaus, kad jokių procentų ingredientų sąraše neradau. O kitoje pusėje matome "ryžių" košytę "su braškėmis", o paveikslėlyje gražiame ryžių kalne maudosi linksmos braškytės. Dėl to sudėtyje bent jau braškių bei ryžių procentas privalo būti pavaizduotas. Žinoma, niekas nedraudžia ir daugiau tų procentų sudėti.

Taip pat galima žaisti su tuo faktu, kad, akivaizdu, ingredientai turi būti išvardyti jų kiekio mažėjimo tvarka. Tačiau niekas nedraudžia jų kombinuoti į grupes. Tarkime, galima rašyti kokios nors košės sudėtį kažkaip taip: pienas, cukrus, braškės, grietinėlė, vanduo, modifikuotas pektinas... Bet cukrus antroje vietoje atrodytų nepatraukliai - o ryžių išvis nematyti. Tad galima parašyti ir taip: ryžių košė (pienas, grietinėlė, ryžiai,...), braškių priedas (braškės, cukrus, vanduo,...)... Atrodo visai kitaip, tiesa? Tad kažką vertindami nepameskite blaivaus ir kritinio proto. Taip pat įsidėmėjau "Baltosios varnelės" ledines gudrybes. Skaitai sudėtį ir ji atrodo tokia trumpa: jokių maisto priedų (beveik!) Beeet, visa gudrybė ta,

kad tenka skaityti ne tik tai, kas paryškinta viršuje, bet pastebėti tą mažą žvaigždutę prie stabilizatorių ir tuomet akimis keliauti per užsienio kalbas iki pat apačios, kur visame teksto chaose dar reikia atsirinkti tuos pamestus stabilizatorius. Labai daug pastangų. Daug paprasčiau pagalvoti, kad "Baltosios varnelės" ledai pasižymi unikaliai švaria sudėtimi. Tad palinkėsiu dėmesio ir talento skaityti iki galo, nes, taip, pats metas pasiaiškinti apie tas boružėles.

Ar žinote, kodėl praplėšus "Dadu" ledus, ant galvos nepabyra kokosai, o "Activus" košytės viduje, deja, randi tik grikius, be jokio viščiuko broilerio? Ar žinote, kodėl "Milkos" pakuotė nesako "mū", nebent prieš tai pavartoji dar ko nors stipresnio? Dėl to, kad gamintojai įpareigoti užrašyti kažką tokio, kaip "serviravimo pavyzdys", "asociatyvi iliustracija" ir t.t., nebent paveiksliuke pavaizduotų ingredientų tiesiogine ta žodžio prasme yra sudėtyje. Aišku, prisipažinsiu, mane labai juokina šitas įstatymas. Kas yra toks kvailas, kad, užsimanęs pavalgyti "Activus" grikių košės, užuot indelyje užsipylęs tą košę, ją visą subertų ant stalo, per vidurį padėtų lėkštę su gerai apskrudusiu viščiuku broileriu, na, ir tada jau "mėgautųsi"??? (jei tik turėčiau laiko ir pinigų švaistyti eksperimentams, sukurčiau Youtube kanalą, kur patiekčiau produktus būtent taip, kaip "rekomenduojama" "serviravimo pavyzdyje"... Jei ką, idėja mano!!!) Kita vertus, bent šiokią tokią apsaugą gauname nuo visokių manipuliacijų.

Bet klaidos gali turėti didelių pasekmių. Ir taip žiūrėjau, ir kitaip žiūrėjau, bet kyla įspūdis, jog "Varėnos pienelis" pamiršo ant sūrelio užrašyti "serviravimo pavyzdys". Dėl to verkiau ir verkiau, neradusi ant sūrelio ropojančios boružėlės. O tokių lūkesčių pirkdama buvau prisikūrusi!!!

 

Taigi, jeigu skaitėte iki galo, dėkoju jums. Leidote man pasireikšti ir ramiai užbaigti viską, ką šią akimirką norėjau papasakoti šia tema. Tad siūlau kitą kartą pasišnekėti apie dešrą be riebalų. Aha. Įsivaizduokite: nusiperkate kokią dešrytę ar skilanduką... Baltuoja lašinukai... Tačiau anei riebaliukų, anei lašinukų sudėtyje nerasite. Kaip taip gali būti??? Sužinosite ;)


Laisvalaikio skaitiniai:

  • https://vmvt.lt/sites/default/files/fasuotu_maisto_produktu_zenklinimo_gaires_02-13_0.pdf

Comments


© 2023 by Salt & Pepper. Proudly created with Wix.com

bottom of page