Šokoladinis marketingas
- MeriAuri
- 2022-04-07
- 3 min. skaitymo

Mmm… šokoladas. Sunku rasti kitą tokį universalų produktą. Valgai depresuodamas, dalijiesi šėliodamas su draugais. Įmaišai į kepsnių padažą, dedi į troškinį, užtarkuoji ant kakavos, kepi šokoladainį. Perki direktoriui gimtadienio proga, perki sau pigiausią slaptoms nuodėmėms (vietoj karčiosios). Po galais, netgi masažuotis tuo šokoladu galima. Šokolado rinka tiesiog sprogsta! Gamintojų konkurencija tiesiog kunkuliuoja! Juokingiausia, kad yra marios marketinginių tyrimų, kaip turi atrodyti vien šokolado pakuotė, kad išsirinktume būtent tą…
Žaliava
Iš esmės šokolado pakuotės gali būti 3 tipų: paprasta plastikinė pakuotė, aliumininė folija + popierinis vokelis arba aliumininė folija + kartoninė dėžutė. Dar būna inovacijų kaip kad metalizuotas popierius, bet juk kalbame apie klasiką. Pigiausia, aišku, yra plastikinė pakuotė. Dėl to pigesni, labiau kasdienai skirti šokoladai į tokią pakuotę dažniausiai ir pakuojami – plastikas pats apskritai yra pigesnis. Žinoma, prabanga nežiba. Tokiam tikslui tinka brangesnės, kartoninės, pakuotės. Jos gali būti reljefinės, paauksuotos ir panašiai. Ir atrodo gražiau. Ir kainuoja daugiau. Iškart asocijuojasi su prabanga. Tyrimai tai ir atskleidė: dovanai dažniausiai perkamos plytelės dėžutėje, o kasdienai – plastikinėje pakuotėje.



Spalva ir išvaizda
Kartais neįprastumas gali tapti sėkmės garantu. Prisiminkime neseniai jau regėtą “Milką“ – turbūt nerasime kito tokio šokolado, kuris būtų pakuojamas į violetines pakuotes. Negana to, absoliučiai visa “Milkos“ produkcija pakuojama į tokios pačios spalvos pakuotes. Būtent dėl to, žvelgiant į lentyną, labai greitai į akis krenta būtent “Milkos“ chebra. O jeigu mes būtent šio šokolado ir ieškome, ilgai netrunkame ir į kitus konkurentus net nedirstelime.
Taip pat buvo atliktas tyrimas nustatant, kokio tipo informacija skatina rinktis produktą. Buvo pagaminta šokolado pakuotė su verbalinio tipo dominuojančia informacija (t.y. ryškus pavadinimas ir šalia pavaizduota smulki šokolado plytelė). Vizualiojo tipo pakuotė taip ryškiai užrašais nesišvaistė, užtat pirmame plane tekėjo šokolado upė, o joje džiaugsmingai skriejo šokolado kvadratukas. Asociatyvioji pakuotė į priekį išstūmė ne šokolado gabalėlį, o kakavos pupeles. Tačiau, aišku, pakuočių viduje buvo tas pats šokoladas. Juokingi buvo rezultatai. Respondentai palankiausiai įvertino, žinoma, vizualinę informaciją pabrėžiančias pakuotes. Taip pat būtent taip supakuotus šokoladus įvertino kaip “pagamintus iš aukščiausios rūšies žaliavų“. Šokoladai, vaizduojantys šokolado upę, daug dažniau buvo įvardyti kaip “tirpstantys burnoje“. Žodžiu, paveiksliukai žaidžia mūsų smegenimis kaip reikiant.
Negana to, mokslininkai visai neseniai išsiaiškino, kad rožinėje pakuotėje esantis šokoladas vartotojams atrodo saldesnis. Ar jau tuoj bakalėjos lentynos nuraus iš saldumo?
Ekstra dovanėlė skaitantiesiems iki galo
O dabar siūlau pasižiūrėti, kaipgi tas šokoladas pakuojamas. Pasirodo, tai yra visiškai automatizuotas procesas! O dar ir velniškai greitas, tad rekomenduoju žiūrėti vaizdo įrašus sulėtintai, jeigu norite ne tik pasigrožėti, tačiau ir kažką suprasti. Lyrinis nukrypimas, tačiau mane šie vaizdo įrašai beveik net sujaudino. Taip gražu, kaip šitaip harmoningai ir sparčiai rudasis gardėsis aprengiamas rūbeliais ir išleidžiamas į platųjį pasaulį. Tokios tvarkos žmogiškajame pasaulyje niekur nerasi.
Kaip pakuojamas šokoladas į plastikinį vokelį: kaip matome, šokolado plytelė, atvažiavusi iš kairės, nusileidžia, kur yra apsukama aliuminine folija, tuomet iš viršaus uždengiama popieriaus lapuku ir automatas tą lapuką aplenkia aplink ir suklijuoja.
Kaip pakuojamas šokoladas į plastikinę pakuotę. Linija važiuoja plytelės, jos užklojamos plastikine juosta, ir tuomet aparatas ją aplanksto, supjausto individualiomis porcijomis ir užsandarina kraštelius.
Galite dar kartą išvysti, kaip pakuojamas šokoladas, pavyzdžiui, į plastikines pakuotes, kaip tiksliai atrodo aprengimas aliuminine folija (t.y. šokoladas įvažiuoja į statmenai ištiestą lakštą ir yra juo aplankstomas), kaip po to papildomai šokoladas aplankstomas kartonine dėžute arba popieriniu vokeliu.
Marketingas – toks reikalas. Su mumis žaidžiama pasitelkiant tekstūrą, kvapą, spalvą, asociacijas. Skonis lieka tik antroje vietoje. Tad taip, reikia domėtis, kokių psichologinių gudrybių mokslininkai atranda, ir stengtis trumpai paanalizuoti kiekvieną neplanuoto pirkimo impulsą. Siūlau daugiau pasiskaityti pateiktose nuorodose (antrajame straipsnyje parašyta ir apie apelsinų sultis!), o kitą kartą šiek tiek mažiau varginsiu jūsų smegenis ir pateiksiu sočiausių maisto produktų topą (egzistuoja ir toks…).
Comments