top of page

Atsisveikinimas su titanu...

  • Writer: MeriAuri
    MeriAuri
  • 2022-04-10
  • 3 min. skaitymo

…o gal tiksliau – titano dioksidu. Visai neseniai, vėlyvą pavasarį, titano dioksidas, žinomas E171 vardu, buvo pripažintas nesaugiu vartoti, dėl to ES galėjo savarankiškai nuspręsti, drausti jį ar ne. Nieko nuostabaus, kad jau spalį buvo pareikšta: nuo 2022 m. šio maisto priedo turi nebelikti produktuose.

Būtent apie tai šis straipsnis ir bus.

 

Taigi, pradėkime nuo to, kaip dažnai mūsų virškinimo sistema gauna su tuo titano dioksidu susidurti. Pasirodo, ne taip jau retai. Apskritai šis maisto priedas yra dažiklis (ką nurodo pirmasis skaičius – 1; visi E nuo 100 iki 199 yra dažikliai), suteikiantis gaminiams baltą spalvą; ypač mėgstama jo dėti į perdirbtus gaminius: kramtomąją gumą, saldainius, baltus padažus, tortų glajus. Nusprendžiau šitą hipotezę patikrinti ir paieškojau nuosavoje maisto produktų duomenų bazėje, ką aš ar mano šeima yra pirkusi per pastaruosius daug metų su E171 sudėtyje. Pasirodo, neišvengė jo ir mano šeimos nariai: pigi kramtomoji guma-spalvoti žirneliai (gal kas pamena iš vaikystės tokias?), suknistame “Fazer“ šokolade (o aš šitaip jį mėgau!!! Aišku, čia tik vienas konkretus šokoladas, kuriame buvo daug visokių navarotų) bei kituose šokoladuose su įdarais, įvairiuose guminukuose, iš esmės visose kramtomosiose gumose, saldainiukuose, išvis viskame, kas padengta traškiu spalvotu glaistu (gal bandėte prakąsti “M&M’są“? Ir tarp riešutuko ir paviršinio spalvoto sluoksnio matėsi baltas glaistas, nes būtent tokios spalvos turi būti pagrindas, kad jį nudažytum), “Gardėsis“ bandelėse su braškių ir jogurto įdaru, “Maxima“ torte “Napoleonas“po galais, netgi ikruose! Žodžiu, ne tiek jau ir mažai produktų. Jeigu mėgstate saldumynus, ypač cukrinius ar kramtomąsias gumas, tai esate visai pasmerkti, nors niekas nėra apsaugotas, netgi ikrai, po velnių.

Titano dioksido buvo galima rasti dražė, saldainiuose, tortų kremuose, kramtomojoje gumoje, net krabų skonio lazdelėse
Titano dioksido buvo galima rasti dražė, saldainiuose, tortų kremuose, kramtomojoje gumoje, net krabų skonio lazdelėse

Kodėl “užbanintas“?

Jau kurį laiką mokslininkai nedrąsiai bando pasakyti, kad titano dioksidas ne toks jau ir saugus atrodo. Viena vertus, nustatyta, jog žmogaus organizme šis junginys visai nėra įsisavinamas ir pašalinamas gyvas ir sveikas. Atrodo, lyg ir neturėtų veikti kaip toksinas. Tačiau tyrimuose su pelėmis atrastas pakankamai stiprus ryšys, kad šis maisto priedas gali sukelti vėžį, ypač storosios žarnos. E171 gali sukelti mutacijų DNR, virškinimo trakte skatina uždegiminius procesus. Nereikia būti mokslininku, kad suprastum, jog visa tai tikrai nėra sveika.

Taigi, rezultatas lauktas ir tikėtas: nuo kitų metų sudėtyje turėtume nebematyti nei E171, nei titano dioksido. Aišku, klausimas, kaip greitai pavyks parduotuvėms atsikratyti senomis atsargomis. Didesni prekybos centrai gal ir sugebės išparduoti, kas likę, o mažesniuose gali kažkas ir užsilikti. Tad tik nuo jūsų priklauso, ar jūs ir toliau valgysite baltuosius miltelius, ar vis dėlto rinksitės sveikesnius saldumynus. Aišku, jeigu nebesirinksite saldumynų išvis, tai irgi neblogas variantas.

O tai ką, pala, dabar daryti?

Geras klausimas. Bet jeigu esate dirbantis žmogus, greičiausiai girdėjote iš kolegų ar (šito nelinkėčiau) viršininkų žodžius: “Nepakeičiamų nėra“. Tai va tą patį ES dabar pasakė ir titano dioksidui. Čia rankutėmis jau trina maisto chemijos gigantai, siūlydami savo dažiklius, kuriuose ne tik nėra titano, bet dar ir natūralesni ingredientai. Dažniausiai tokie dažikliai sudaryti iš krakmolų, pavyzdžiui, ryžių. Bet vien tik su ryžių krakmolu pagaminti dažikliai neretai padidina produkto drėgnumą. Taip pat to krakmolo visai nemažai reikia. Dedant vien kalcio karbonato, sugadinama produkto tekstūra. Tad dažnai derinamas yra kalcio karbonatas ir įvairūs krakmolai.

 

Na, o kokie mano užmojai kitam kartui? Taigi… Ar kada susimąstėte, kodėl greitai paruošiami makaronai paruošiami greitai? Klausimas ne iš kelmo spirtas! Atrodo, skaitai sudėtį, viskas atrodo panašiai, kaip ir įprastuose makaronuose, tačiau jeigu užpiltum paprastus makaronus paprastu vandeniu ir paliktum, na, nežinau, kaip anekdote uošvienei nebent įbrukti tokius. Tad ir pasigilinsiu, kuo jie tokie ypatingi.

Laisvalaikio skaitiniai

コメント


© 2023 by Salt & Pepper. Proudly created with Wix.com

bottom of page