top of page

Pienas ir pienaitis

  • Writer: MeriAuri
    MeriAuri
  • 2022-04-22
  • 2 min. skaitymo

Parduotuvėje matome įvairių pieno rūšių: natūralus, 3,5% riebumo, 2,5% riebumo ir liesas. Ar susimąstėte kada, kaip gaunamas toks “tikslus“ pienas? Ar į jį pilama kokio nors vandens, ar kažkokiu mistiniu būdu išimami riebalai? Griaukime mitus ir išsiaiškinkime tiesą!

 

Natūralus pienas gali būti labai įvairaus riebumo. Juk karvės – tai ne mūkiantys fabrikai (nors iš kamino ir rūksta metanas), gaminantys pieną tiksliai pagal užsakymą. Ne, karvės kaip moterys, nepriklausomos ir nenuspėjamos. Natūralaus pieno riebumas svyruoja apie 4%, vidutiniškai – 4,16%. O juk iš pieno daug visokių gaminių gaminama. Kaip palengvinti tą uždavinį, kai į parduotuvę norime tiekti 2,5% riebumo pieną, o ledus gaminti iš 12% riebumo?

Įvairaus riebumo pienas.
Įvairaus riebumo pienas.

Nebeblūdykit apie vandenį

Iš karto pasakysiu: prašyčiau tokių erezijų net negalvoti. Niekas to vandens nepila į pieną, o jeigu įpila, tai malonėtų pasisakyti. Ne, yra stebuklingas procesas, vadinamas separavimu. Vaizdo įrašiuką rasite gale. Esmė tokia: yra centrifuga, į ją teka pienas, na, ir viskas ten linksmai sukasi. Jau minėjau vienu žodžiu, kad pienas yra emulsija, ir riebalai sudaro mažyčius lašiukus. O riebalai už vandenį juk lengvesni. Tad dėl išcentrinės jėgos sunkesnis, vandens ir baltymų pilnas pienas “vėjo“ nubloškiamas į pakraštį, o riebalų lašiukai lieka centre. Taip pat separatoriuje būna daug plonyčių plokštelių, kurios padeda pašalinti smulkesnius nešvarumus. Taip pat pienas būna šiek tiek pašildomas, nes taip sumažėja jo klampa.

Pieno separatorius (kairėje, ne dešinėje)
Pieno separatorius (kairėje, ne dešinėje)

Svarbu tai, kad gautas liesas pienas yra iš tiesų liesas. Pagal standartus jo riebumas turėtų būti 0,05%. O visi likę riebalai emulsijos pavidalu pavirsta grietinėle, kurios riebumas, priklausomai nuo pradinių pieno savybių, gali siekti 33-36%.

Homo genai homogenizuoja

Kuo daugiau riebalų, tuo smagiau jie išsisluoksniuoja. Dėl to būtina kažką daryti, kitaip mūsų riebioji grietinėlė labai greitai taptų kažkokia vėliava. Ir čia sugalvotas labai gudrus būdas, vadinamas homogenizacija. Jo metu pienui taikomas labai didelis slėgis, tad riebalų rutulėliai yra sudraskomi į labai smulkias daleles. Apskaičiuota, kad tokio pavidalo riebalai išsisluoksniuoja 100 kartų lėčiau, nei įprastai.

Pieno homogenizavimo įrenginys
Pieno homogenizavimo įrenginys

O kas tada?

O tada matematika. Na, nebūtinai su skaičiavimo mašinėle ir languotu sąsiuviniu, šiais laikais kompiuteriai irgi šį bei tą sugeba. Tad apskaičiuojama, kiek lieso pieno su gauta grietinėle reikia sumaišyti, norint gauti konkretų riebumą.

 

Taigi, išvada paprasta: pienas ne skiedžiamas, o miksuojami kokteiliai. O apie ką kalbėsime kitą kartą? Na, kitam kartui turiu pasitaupiusi intriguojančią temą, kurios neišduosiu. Dėl to, kad dabar tingiu eiti iki užrašų knygutės, kad pasižiūrėčiau, ką esu suplanavusi rašyti kitą dieną

Laisvalaikio užsiėmimai

Pieno separavimas:

Pieno homogenizavimas:


Comments


© 2023 by Salt & Pepper. Proudly created with Wix.com

bottom of page